Aman Dikkat! Bu Besinler Karaciğeri Bitiriyor

Aman Dikkat! Bu Besinler Karaciğeri Bitiriyor

Karaciğerinizi Tehlikeye Atmayın Karaciğerde oluşan tüm hastalıkların başlıca belirtileri olarak Baş ağrısı, kilo kaybı, cilt bozuklukları, sarılık(deride ve gözlerde sararma oluşması) öncelikli gelir. Vücut sağlığınızın devam edebilmesi için Karaciğerimizin sağlıklı olması çok önemlidir. Çünkü vücut sağılığını etkileyen en önemli organlardan birisi de Karaciğerdir.

Dengesiz olarak sık sık yediğimiz ürünler Karaciğere zarar verip fonksiyonunu bozduğunu biliyor muydunuz?

İşte Karaciğerin Dengesini Bozan O Besinler ve Sebepleri!

1-Baş ağrısı;

Karaciğerin fonksiyonunu bozan en önemli hastalıkları tetikleyen baş ağrılarının sebebi de Karaciğere bağlı olabiliyor. Sağlıksız toksikken, beyne ve uzuvlara ihtiyacı olan enerjiyi gönderemediği için normal fonksiyonlarını yerine getiremeyip sonucunda baş ağrısı meydana gelir.

2-Şekerli Yiyecekler;

Şekerli yiyecekler ve tatlılar fibroz gibi karaciğer hastalıklarını tetikleyen riskli faktörler arasında yer alan dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

3-Tuz Tüketimi;

Karaciğer sodyum, kalori, şeker, tuz vb. gibi karışımlara karşı çok hassas ve çok duyarlıdır. Çok tüketirse eğer hem karaciğerde yağlanma olarak adlandırılan kolestrol hastalığı meydana gelebilir ve çok tehlikeli bir hastalıktır.

4-Alkole Dikkat;

Hepimizin bildiği gibi alkol tüketimi karaciğeri bitirir. İşte alkol tüketimi karaciğerin en büyük tehlikesidir, Karaciğerin dengesinin bozulmasını hatta hücrelerin bile zarar görmesinde rol oynar kesinlikle tüketilmesinden uzak durulması gerekir. Çok aşırıya gidilirse siroz ve hepatit gibi ölümcül hastalığa sebep olabilir.


5- Yağı Fazla Olan Yiyecekler;

Aşırı yağlı besinlerden oldukça uzaklaşmanız gerekmektedir. Hem kilo açısından hem de sağık açısından yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bunların en önemlisi şeker, yumurta sarısı, çok tuzlu yiyecekler aşırı tüketildiğinde sizi olumsuz etkileyecektir.

6- Sağlıksız Besinler;

Sağlıksız besinler sadece Karaciğer değil tüm vücut için kesinlikle tüketilmemesi gereken ürünlerdir. Bu yiyeceklerin hangi tür ortamda üretilmediği bilmeden direk olarak tüketmek oldukça yanlış bir davranıştır. Yağlı etler, sosis, salam gibi değişik ürünleri tüketmek oldukça zararlı ve tehlikeli ürünlerdir.

7-Ciltteki Sararmalar;

Hepatit B virüsü ya da daha yaygın olarak bilinen ismi ile sarılık olarak bilinen hastalık da meydana gelen ciltte sararma, yine bir karaciğer sorunu olan karaciğer yetmezliğinde de yaşanmaktadır.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.