Asayiş-Kaza Haberi Nasıl Yazılır?

Asayiş haberi yazarken öncelikle olayın durumuna göz atmalıyız, taslak oluşturmalıyız.
Asayişin türüne göre de haberleri ayırabiliriz;

Kaza Haberi Nasıl Yazılır?

Kaza haberi yazarken dikkat edilecek en önemli unsur olayın net olarak bilinmesi ve bunu okuyucuya en iyi şekilde aktarmaktır.
Örneğin; “Doğu caddesinden gelen motosiklet batı caddesinden gelmekte olan otomobil ile çarpıştı çarpışma sonucu otomobil’de maddi hasarlar meydana gelirken motosiklet sürücüsü ağır yara aldı.” şeklinde haberde olayın nerede ve nasıl gerçekleştiğini açıklamamız gerekir. İlk giriş cümlesi her zaman önemlidir. Habere ilk önce olayın gerçekleştiği il, ilçe ve ardından mahalle, cadde diye yerleşim yerlerini küçülterek gitmeliyiz. Örneğin; “Edinilen bilgiye göre Kaza, Adana’nın Ceyhan ilçesi Batıkent mahallesi 1881 sokakta meydana geldi.” şeklinde giriş yapmalıyız. Daha sonra cezbedici yeri açıklamalıyız.
Olayın nasıl gerçekleşip ve ne gibi sonuçlar verdiğini belirtmeliyiz.

Örneğin; Ters yönden gelen motosiklet sürücüsü karşıdan araba gelince direksiyon hakimiyetini kaybedip ilk önce bariyerlere çıktı ve sol tarafta bulunan araca çarparak durabildi, kazayı hafif sıyrıklarla atlatan sürücü Ahmet T.’nin” diye yazabiliriz elinizde bulunan tüm detayları kullanın olay yerine siz gittiyseniz çevrenize iyi bakın diğer gazete ve haber sitelerinden farklı olmak için en ufak ayrıntıları siz belli edin.

Daha sonra son duruma giriş yapmalıyız kazada kaç yaralı var kaç ölü var araçların durumu ne türünden bilgileri aktarmalıyız. Şunu unutmayalım ki direk olarak bu bilgileri verirsek okuyucular haberden alacakları bilgiyi en başta alır ve sitenizde fazla sürede kalmaz buda sizin haber sitenizin kalitesini azaltır.
Örneğin; “Kaza’da 15 kişi yaralanırken 5 kişi’de hayatını kaybetti.

Yaralı vatandaşlar ambulans (sağlık’da yazılabilir) ekipleriyle çeşitli hastanelere kaldırılırken olay yerinde vefat edenlerin ise cenazeleri otopsi yapılmak üzere Adana Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. şeklinde yazıldıktan sonra son olarak olaya hangi güvenlik kuruluşu baktıysa onun ismi verilerek haber kapatılır. Örneğin; Polis (Jandarma) olayla ilgili soruşturma başlattı veya adli soruşturma da eklwnwbilinir. Şeklinde yazılmalıdır.


Yeni Takvim

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.