Bozdağ’dan Flaş Açıklama; Yerli Whatsapp Yolda

Başbakan desteksı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulunmuş oldu.

Maliye’ye tam 2 bin tane yeni personel alınacağını belirten Bekir Bozdağ, Kilis ilinin tamamını kapsayacak şekilde vergi borçlarının ertelendiğini açıkladı. Milli ve yerli iletişim platformundan da bahseden Bekir Bozdağ, “Yerli WhatsApp şeklinde düşünülebilir. Verileri kaydetmediğinden WhatsApp’a göre daha güvenli” açıklamasında bulundu.

Afrin harekatında 5 askerin şehit olduğu tank saldırısı için “Tanka karşı kullanılan silahın menşeine dair bilgiler var. Araştırmadan sonrasında kati sonucu açıklayacağız” diyen Bozdağ, Rusya’nın hava sahasını kapatttığı yönünde iddialara ise “Zeytin Dalı Harekatı’nda Suriye hava sahasını kullanıyoruz” yanıtını verdi.

bekir-bozdag-dan-flaş
bekir-bozdag-dan-flaş

Ulaştırma, Denizcilik ve komünikasyon Bakanı Ahmet Arslan’ın PTT Genel Müdürlüğü tarafınca geliştirilen bir komünikasyon sistemi hakkında bilgi verdiğini belirten Bozdağ, “bilgi güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli bildirişim konusunda dışa bağlarımlılığı gideren, ulusal mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı elde eden yeni bir komünikasyon sisteminin tanıtımı yapıldı. Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak. Sonra vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla mevzuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin data almıştır. Önemli bir değişim, gelişme” dedi.

Bozdağ’ın açıklamalarından satır adım atarı şöyle;

MALİ DEĞİŞİKLİKLER

Maliye Bakanımız vergi mevzularında önemli değişimler içeren reform paketini Bakanlar Kurulumuza sunmuştur. Reform paketi özellikle mali yüklerin azaltılması ve piyasanın canlandırılması hususunda çok önemli değişimler içermektedir. Bunlardan bazıları, mükelleflerin ileriye dönük dönemler için, sonraki dönemden devreden KDV’sinin iadesine olanak sağlanıyor. 2018 yılı öncesi dönemlere ait iade edilmeyen KDV’nin iadesinin önü açılıyor. Üç ay içerisinde iade edilmeyen KDV’ye faiz ödemesi getiriliyor.


“YERLİ WHATSAPP”

Ulaştırma, Denizcilik ve komünikasyon Bakanı Ahmet Arslan’ın PTT Genel Müdürlüğü tarafınca geliştirilen bir iletişim sistemi hakkında informasyon verdiğini belirten Bozdağ, “Yerli komünikasyon platformu yapmış olduk bu yerli Whatsapp benzer biçimde düşünülebilir. Bu platform gözetleme-dinleme yapmaktadır dedi.

Bozdağ “data güvenliği çerçevesinde milli bir çözüm olan güvenli bildirişim konusunda dışa bağımlılığı gideren, milli mühendislik imkanlarıyla geliştirilen anlık mesajlaşma, anlık grup mesajlaşması, sesli ve görüntülü görüşme, konum ve dosya paylaşımı tek bir platformda güvenli bir altyapı sağlayan yeni bir komünikasyon sisteminin tanıtımı yapıldı. Yüzde yüz yerli ve yeni bir yazılım. Kamu kurumları bunu kullanacak.

bozdag-acıklama
bozdag-acıklama

Sonrasında vatandaşların kullanımına da açılacak. Bunun ilk uygulamasını da Sayın Başbakanımız Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüten 2. Ordu Komutanımızla konuşmuş, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bilgi almıştır. Önemli bir değişiklik, gelişme” dedi.

Başbakan Binali senedirım, Bakanlar Kurulu öncesinde, milli mühendislik ürünü olan PTTMessenger uygulaması ile canlı olarak Hatay’daki Zeytin Dalı Harekat Merkezine bağlandı. Başbakan Binali yıldırım, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ile PTTMessenger uygulaması ile görüştü.

“KİLİS VE HATAY’DA VERGİ VE PRİM BORÇLARI ERTELENDİ”

Bozdağ, “Kilis ilinin tamamı için, 31 Aralık 2017 öncesindeki vergi borçları ve toplumsal güvenlik prim borçları 31 Aralık 2018 evveliyatına kadar ertelenmiştir. Aynı şekilde Hatay ili, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Yayladağı ve Altınözü ilçelerinde ikamet eden sigortalılar ve işverenlerin de Ocak ayı içine denk gelen kuruluş alacaklarının 28 Şubat 2018’e kadar ertelenmesine ve hem vergi hem sigorta primlerinin de 6 ay süreyle tüm bunlarnın ertelenmesine karar verilmiştir.” şeklinde mevzuştu.

HOLLANDA KRİZİ

Hükümet Sözcüsü Bozdağ, ”Hollanda ile Türkiye içinde problem yeni değil. Diplomatik ilişkiler kesilmemiştir, aynen devam etmektedir. Bizim de orada büyükelçimiz yok, onların da Türkiye’de büyükelçileri yok.

Türkiye daha önce onlarca kere PYD-YPG terör örgütüne silah vermemeleri mevzusunda uyarmıştır. Silah ve mühimmat yardımı yaptılar. Türkiye olarak bu silahların Türkiye’ye karşı kullanma olasılıklarının fazla olduğunu her vakit ifade ettik. Zeytin Dalı Harekatı devam ederken terör örgütleri bunları kullanmaktadır.

ABD’nin şuan yaptığı bir tabanca yardımını biz tespit etmiş değilir. Daha önce şimal Irak, Fırat’ın doğusunda bölgedeki PYSD-YPG terör örgütüne ulaşan silahlarınakil ederek ulaştırmaya çalıştıklarını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

AFRİN’DEKİ ZEYTİN DALI HAREKATI

Suriye’nin neresinde olursa olsun Afrin bölgesine nakledilecek her türlü tabanca ve mühimmatın Türkiye’nin hedefi olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Bunları gördüğümüz yerde vuracağız, imha edeceğiz ya da teslim alacağız. Üçüncü bir şey yoktur.” diye konuştu.

SURİYE HAVA SAHASININ KAPATILDIĞI YÖNÜNDEKİ İDDİALAR

Bozdağ, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Afrin harekatında Rusya’nın hava sahasını kapattığına dönük iddiaların sorulması üzerine Bozdağ, “Bir antak kalma çerçevesinde hava sahasının kullanılması kararı çıktı. Doğal Rusya üzerinden Suriyeli yetkililere de bu konudaki Türkiye’nin beklentileri iletildi. O günden bugüne Türk Hava Kuvvetleri, uçaklarımız, insansız hava araçlarımız Afrin bölgesindeki hava sahasını etkin bir halde kullanmaktadır. Halen de bu kullanım devam etmektedir. Hava sahasının kullanılmasına ilişkin bir mesele söz mevzusu değildir” açıklamasında bulunmuş oldu.

TÜRK TANKINA SALDIRI

5 askerin şehit olduğu saldırıda kullanılan tanksavar füzesinin menşeinin belli olup olmadığının sorulması üzerine Bozdağ, “Tankımıza karşı kullanılan silahın menşeine dair elimizde bazı somut veriler var. Konu üzerinde incelemeler devam ediyor. Kesin bir data ulaştıktan sonrasında menşeini açıklayacağız. Şu anda elimizdeki veriler menşeine dair bizlere bir fikir verse de kesin sonuç ortaya koymadığı için şu aşamada o verileri açıklamayı doğru görmüyoruz” dedi.

Kaynak: YeniTakvim.com

, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.