Doğranmış Soğan Tehlike Mi Saçıyor?

Doğranmış Soğan Tehlike Mi Saçıyor? Soğanın Zararları Nelerdir?

Mutfakların vazgeçilmezi soğan her zaman tüketilen bir besin olmasının yanı sıra. Sağlığımıza olan onlarca faydasını saymakla bitiremeyiz.

Antibiyotik bir etkisi olan soğan hem çiğ hem pişmiş şekilde sofralarımızın vazgeçilmezidir.Yemeklere lezzet katıp sofraların olmazsa olmazı halini aldı. Ayrıca son dönemlerde vücut güzelleştirmede ve yüz maskesi kürlerine de kullanılmaya başlandığı da soğanın faydalarının sayısını arttırıyor.

Çok Faydalı Ama Peki Zararları?

Tüm yiyecek ve içeceklerin vücuda faydasının yanı sıra yan etkisi veya zararı olabiliyor. Tüm besinlerde olduğu gibi soğanda’da yanlış kullanım olduğu zaman vücuda yararı değil daha çok zararı olduğunu son zamanlardaki araştırmalar doğrultusunda uzmanlar tarafından açıklandı.

Araştırma Sonuçları Soğanın Zararını İspatladı


Araştırmalarda soğan yanlış tüketilirse vücutta enfeksiyon riski oluşmasına hatta yanlış kullanılmaya devam edilirse gıda zehirlenmesine bile yol açacağı öğrenildi çünkü bakterileri çevreden temizleme özelliği olduğu için bakteri ve mikroorganizma gibi gözle görülmeyen küçük çaplı zararlı canlıları kendi bünyesine alıyor bizler soğanı o şekilde tükettiğimiz zaman orada ki  bakteri ve mikroorganizmalar bizim vücudumuza geçerek ciddi anlamda bir hastalığa yakalanmamıza neden olabiliyor.

İşte Soğanın Zararları;

Çiğ olarak doğranmış şekilde veya kesilmiş şekilde olan soğan ağzı kapaklı şekilde olan kapların veya kilitli poşetlerin içinde hapsedilirse bakterileri ve kokuları bir mıknatıs gibi içine çekerek adeta bakteri yuvası haline geliyor. Bu sebepten dolayı soğanın kabuğunu soyduktan sonra hemen tüketilmesi gerekir.

Yani soğan soyulduktan sonra hemen tüketilmezse çevredeki bakterileri içine alarak bakteri yuvası haline geliyor. Kesilmiş yada dilimlenmiş soğan 1 gün dahi bekletildiği taktirde mide, safra gibi önemli organlarımıza zarar verebiliyor.

Bu tür önemli sağlık problemlerine dikkat edilmezse gıda zehirlenmesi veya geri dönüşü olmayan kalıcı bir hastalığa sebep oluyor.

Yeni Takvim 

Yeni Takvim Sağlık Haberleri İçin Tıklayınız

Kanser Düşmanı Vitaminler

, , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.