Canavar Jeomanyetik Fırtına

Geçtiğimiz hafta sonu oldukça güçlü esen bir Güneş rüzgarı, gezegenimizin manyetik alanını etkileyerek çok güçlü bir jeomanyetik fırtınayı tetikledi.

Uzmanların açıklamalarına göre saatte 800 km hızla esen Güneş rüzgarı, pazar ve pazartesi günleri arasında kaydedilen yılın en güçlü 2. jeomanyetik fırtınası olduğunu belirtti.

Olayla ilgili açıklama yapan Rus bilim insanları, Güneş fırtınasını pazar gününden önce beklemiyorlardı lakin fırtına beklenenden daha önce gelerek cumartesi günü Dünya’ya çarpmasını beklemiyorlardı.

Güneş fırtınasını araştıran laboratuvarın fırtınaya “canavar” olarak isimlendirmesi fırtınanın gerçekten güçlü olduğunu gösteriyor. Pazar sabahı saatte yaklaşık 400 km hızla esmeye başlayan fırtına, süregelen saatlerde 600 km’ye kadar çıktı. Daha da şiddetlenen Güneş Fırtınası aniden hızlanarak 800 km’ye kadar hızını arttırdı.

Jeomanyetik fırtınayı güçlerine göre sıralayan bilim insanları “G1-G5” arası puanlanırken en düşük G2 seviyesinden olduğunu açıkladılar. Gerçekten son derece güçlü fırtınalar puanlama aşamalarından en yüksek 5 puan alabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir