Elektronik Sigaranın Sebep Olduğu Gizemli Akciğer Hastalığı

Elektronik Sigaraya Yasak Geliyor

Elektronik sigaranın zararsız olduğu iddiasıyla bir çok kişinin tercih ettiği, elektronik sigara konusunda ABD adım atacak. ABD’nin Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yakın bir zamanda aromalı elektronik sigaraları yasaklayacak.

Elektronik sigara çok kısa sürede 450’den fazla vakaya sebebiyet vermesi ve en az 6 ölüme sebep olması elektronik sigarayı çokta masum yapmıyor. Buna dayanarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) elekronik sigarayı yasaklamak için çalışmalar başlatıyor.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri (Health and Human Services) Sekreteri Alex Azar tarafından yapılan duyuruda, elektronik sigaranın yeni nesil nikotin bağımlılığına yol açtığını belirtti.

Elektronik Sigaralar Yasal Olarak Pazarlanmıyor

İzinsiz olarak satılan elektronik sigaralar için HSS‘ye göre FDA bu bağlamda bir politika hazırlama aşamasında. HSS, hali hazırda piyasada satılan elektronik sigaralarının satışının yasal olmadığı ve devlet tarafından bu duruma bir düzenleme getirilmesi gerektiğini savundu. FDA, gelecek günlerde beklenen yeni politika ile birlikte satış izni olmayan aromalı elektronik sigara çeşitlerine bir düzenleme getirecek.

FDA’dan Ned Sharpless, konuya dair bazı açıklamalarda bulundu:

“Hazırlanmasının ardından bu uyumluluk politikası, FDA’nın gençler arasında yaygınlaşan elektronik sigara kullanımına karşı kullanabileceği güçlü bir araç hâline gelecek. Özellikle çocuklara son derece çekici gelen aromalı elektronik sigara ürünlerine karşı hızlı bir şekilde harekete geçmemiz gerekiyor. Dahası, çocuklar arasında tütün aromalı ürünlere karşı bir eğilim görmemiz durumunda ek önlemler de alabiliriz.” dedi.

Elektronik Sigara Kullanıcılarında Gizemli Akciğer Hastalığı

Ağustos aylarının başında patlak veren isimsiz bir akciğer hastalığı, elektronik sigara kullanıcılarında oldukça sık görülmeye başlandı. Çok ciddi sonuçları olan bu hastalığın nedeni, şu an için kesin olarak açıklanmadı. Elektronik sigara kullanıcılarının ortak hastalığının sebebi elektronik sigaralardan kaynaklandığı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir