Huawei, HarmonyOS’u Tanıttı!

Huawei, Android’i “gerekirse çabuk ve hızlı” bir şekilde yok edeceğini iddia ettiği HarmonyOS‘u tanıttı!

Huawei, farklı platformlarda çalışabilen yeni işletim sistemi HarmonyOS‘u tanıttı. HarmonyOS işletim Sisteminin Çin’deki ismi ise HongmengOS olacak.

Etkinlikler kapsamında konuşan Huawei‘nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin çok geniş bir alanda kullanılabileceğini ve mikrokernel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemi olduğunu açıkladı. HarmonyOS‘un açık kaynak kodlu olduğunu da ifade eden Richard Yu, geliştiricilerin üzerinde rahatça çalışabilecekleri bir işletim sistemi geliştirdiklerini söyledi.

HarmonyOS, Huawei‘nin iddiasına göre çok daha düzgün bir kod yapısına sahip ve Android’in 100 satır kodla yaptığını HarmonyOS tek satırla yapıyor.

İşletim sistemiyle ilgili neredeyse her detayı paylaşan Yu, HarmonyOS‘un çok geniş bir sistem desteğine sahip olduğunu söyledi. Yu’nun açıklamalarına göre HarmonyOS; Android, Linux ve HTML5 tabanlı geliştirilen her uygulamayı destekleyebilecek. Ayrıca HarmonyOS’un geliştirilmesinde Java, Kotlin, Javascript, C ve C++ gibi yazılım dilleri kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir