Trans Yağ Kalp Rahatsızlığına Zemin Hazırlıyor

Yapılan araştırmalara göre markette ve açıkta satılan gıda ürünlerinin çoğunluğunda tehlikeli düzeyde trans yağ bulunduğu tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü, gıdalarda her 100 gram yağda iki gram üzerinde trans yağın olması sağlığa ciddi zararlarının olduğunu, 2023 yılına kadar trans yağların tedarik zincirinden kaldırılmasını önerdi.

Kalp Hastalığı Riski Artıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı trans yağın olduğu mevcut gıdalarda yüzde 2’si ile sınırlandırılması için bir düzenleme hazırlığı içinde. Sivil toplum kuruluşları bu girişimi destekliyor ve sınırın yüzde 1’e çekilmesini talep ediyor.

Trans yağlar, Türkiye’de dolaşım sistemi ölümlerinin yüzde 40’ından sorumlu olmasıyla birlikte, sanayi üretimi trans yağ, kalp krizine ve ölüme neden olan zehirli bir gıda katkısıdır. Ortalama günde 5 gram ve fazlasını tüketen bir insanın kalp krizi geçirme riski yüzde 25 oranında artmaktadır.

Ürünlerin Tadını Ve Fiyatını Düşürmek İçin Hain Plan

Çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre bazı ürünlerde oldukça yüksek oranda trans yağ bulunmaktadır. Her gün bu gıdaları tükete bir insanın kalp rahatsızlığı riskinin artabileceği öngörülüyor. Kalp ve damar sağlığı için satışa çıkan ürünlerin trans yağ oranlarının mutlaka kontrol edilmesi denetlenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir