İnsan Vücudunda Yeni Bir Organ ortaya çıkarıldı

İnsan Vücudunda Yeni Bir Organ ortaya çıkarıldı

ABD’li uzmanlar, insan vücudunda yeni bir organ keşfetti. Bilim insanoğlu, buluşun kanserin vücutta nasıl yayılmış olduğunun anlaşılmasına yardımcı olmasını umuyor.

Araştırmacılar, uzun zamandır yoğun, birbirine bağlı dokular olarak biri olan yapının aslen “interstisyum” adı verilen bir dizi sıvı dolu bölmelerden oluştuğunu ve vücudun en büyük organlarından biri bulunduğunu keşfetti.

AĞ HALİNDE

Derinin altındaki bu bölmeler, bununla beraber bağırsaklar, akciğer, damarlar ve kasların dışındaki zarlarda da bulunuyor ve güçlü ve esnek proteinler vasıtasıyla bir ağ oluşturuyor.

VÜCUDUN EN BÜYÜK ORGANLARINDAN BİRİ

İnterstisyum, aslına bakarsak vücudun en büyük organlarından biri olmasına karşın daha önce bulunamamıştı. Buluşu icra eden araştırma ekibi, bu bölmelerin dokuları hasar almaktan korumak için bir “darbe emici” görev üstleniyor olabileceğini belirtti.

TESADÜFEN FARK EDİLDİ

Mount Sinai Beth Israil Tıp Merkezi’ndeki doktorlar David Corr-Loce ve Petros Benias, bir hastanın safra kanalında kansere dair izler ararken interstisyum ile karşılaştı.

Görmüş olduklerı boşlukların insan anatomisi hakkında bilinenlerle uyuşmadığın fark eden doktorlar New York Üniversitesi Pataloji Uzmanı Neil Theise’ye danıştı.


Uzmanlar, insan dokularını gözlemlemekte kullanılan yöntemlerin dokulardaki sıvıyı çekmesi sebebiyle interstisyumların gözden kaçırmış olduğunu belirtti.

KANSERİN YAYILMASINDA ETKİLİ

Uzmanlar, bu yapının yalnız safra kanalında değil, birçok yaşamsal iç organda da bulunduğunu keşfetti. Uzmanlar daha sonrasında interstisyumun vücudun bağışıklık sistemini düzenleyen lenf bezlerinde de olduğunu gördü.

Kanser hücrelerinin interstisyum vasıtasıyla lenfatik sisteme girdiğini fark ettiler. Bir başka deyişle, interstisyumun kanser hücrelerinin vücuda yayılmasında bir otoban görevi yapıyor olabileceği açıklandı.

Uzmanlar bu yeni organın işlevlerini anlamanın, yeni kanser testleri olmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.