Kanser Düşmanı Vitaminler

Kanser Düşmanı Vitaminler

Kanser, dünyada yaşamı tehdit eden en önemli sağlık sorunu faktörlerinden birisidir. Kanserle başaçıkabilmek için hareketli yaşam, sağlıklı beslen ve stres kontrolü çok önemli.

Sağlıklı beslenmede temel kural, her besin öğesinden dengeli ve eşit miktarda tüketmek gerekiyor. Kanseri yenebilmek ve vücudumuzdan temizleyebilmek için A, B, C, D ve E vitaminlerine bu noktada dikkat çekiliyor.

A Vitamini Kanserojenlerin Etkisini Azaltıyor

A vitamini, sarı ve yeşil renkli sebze ve meyvelerde ön maddeleri olan “karotenoidler” bulunuyor.

Karotenoidler güçlü antioksidan özelliği taşır ve vücutta A vitaminine dönüşür, Süt yağı, karaciğer, yumurta sarısı gibi besin öğeleri, A vitamininin içeriğinde bulunan “karotenoidler” bakımından zengindir. Bu özelliği ile kanserojen maddelerin etkisini azaltarak vücudu kansere karşı koruyu bir etki sağlar.

Yumurta Sarısı
Yumurta Sarısı

B Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücutta B vitaminin yeterli oranda bulunması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme bakımından oldukça önemlidir. Böylelikle savunma sistemi güçlü bir vücudun kanser de dahil olmak üzere akla gelebilecek pek çok hastalığa karşı koruyucu bir yapıya sahiptir.


B vitamini açısından zengin olan besin öğelerine örnek olarak: kuru baklagiller, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, soya fasulyesi, ıspanak, domates, kırmızı et, balık, karaciğer, süt ve yumurta olarak verebilir.

kırmızı et

C Vitamini Vücudu Hem Yeniler Hem de Korur

C vitamini vücutta bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte, kolejen üretimini arttırır, kıkırdak, deri, tendon, bağ ve kan damarlarının yenilenmesine olanak sağlar. C vitamini eksik olan bir vücutta kanser, kalp ve artrit gibi önemi hastalıklar ortaya çıkabilir.

C vitamini özellikleri ile vücuda alınan kanserojen maddeleri etkisiz hale getirerek vücutta kansere karşı bir kalkan açar. C vitamini bakımından zengin besin öğeleri: maydanoz, tere, roka, kuşburnu, diğer yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, domates, patates ve çilekte bulunur.

D Vitamini Kemikleri Güçlendirir

D vitamininin vücutta normal düzeylerde bulunması, özellikle kolon ve meme kanseri riskini azaltmaktadır. D vitamini süt ve süt ürünleri, karaciğer ve yumurtada üzerinde az miktarda bulunur. Günlük beslenmemizde vücudun D vitamini gereksinimi yeterli miktarda karşılanmaz.

Bu yüzden güneş insan hayatında oldukça önemli bir faktördür. Gün içerisinde güneş ışınlarından düzenli ölçüde faydalanmak, derideki ön madde D vitamini oluşmasına neden olur. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamasına yardımcı olur.

Ancak uzun süre güneş ışığına maruz kalmak deride hasara neden olmakla birlikte vücutta D vitamininin etkisi de kaybolur, cilt kanseri riskini de tetikler. D vitamini faydalarına ek olarak vücutta kalsiyum miktarı arttıkça kemik kanseri riski de azalır.

E Vitamini Hücreleri Koruyor

E vitamini antioksidan etkisiyle vücutta bulunan sağlıklı hücreleri, serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı koruyucu rol oynar. Vücudu virüs ve bakterilere karşı dayanıklı hale getirmekle birlikte bağışıklık sitemini de güçlendirir.

Hücrelerle etkileşime geçer ve vücudun önemli fonksiyonlarını yerine getirir. Toksik maddelerin etkisini azalttığı gibi güçlü antioksidan özelliğiyle yağların ve hücrelerin oksidasyonunu önler.

E vitamini başta bitkisel yağlarda bulunmakla beraber, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık vs. kuru yemişler, özü alınmamış tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunuyor.

Yeni Takvim Sağlık Haberleri

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.