Karaman’da Özel Ekipler İnceleme Başlattı

Karaman’da okulun deposundan aldıkları civaları oynayan çocuklar hastaneye sevk edilirken, evleri Adana’dan gelen ekiplerce incelemeye alındı.
Olay 23 Nisan günü Larende Mahallesi’nde bulunan İbrahim bey Ortaokulu’nda meydana geldi.

İddialara göre, 23 Nisan günü okulda düzenlenen kutlama programları sırasında bazı öğrenciler okulun depo kısmında bulunan civaları alarak oynamaya başladı. Bir süre civaları okul içerisi ve bahçesinde oynayan çocuklar daha sonra civaları okulun karşısında bulunan çöp konteyner atarken, bir çocuk ise alıp evlerine götürdü. Velilerden birisi civa maddesinin zehirli olduğunu fark ederek çocuklarını hastaneye götürdü. Burada civaya temas eden çocuklar karantinaya alınarak, özel bir araçla Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’ne sevk edildi.

Ankara’ya sevk edilen çocukların yapılan tedavisinde kan değerlerinin yüksek olduğu ve civa maddesinden zehirlendikleri belirlendi. Olay ile ilgili olarak Adana AFAD’a bağlı, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) müdahale ekibi Karaman’a geldi. Karaman’a konu ile ilgili inceleme yapmak üzere gelen ekipler, özel kıyafetler giyerek civa maddesinin temas ettiği evlerde ve okulda Biyolojik dedektörler ile inceleme yaptı. Ekipler inceleme yaptıkları evi karantina altına alarak giriş ve çıkışı yasakladı. Civanın temas ettiği maddeler imha edilmek üzere özel paketlere konularak evden çıkarıldı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Karaman Valiliği’nden yapılan açıklamada ise Ankara’ya sevk edilen çocukların tedavilerinin devam ettiği belirtilerek şunlar söylendi;

‘’ 23 Nisan 2018 tarihinde İlimiz Merkez İbrahim Bey İlkokulunda kullanılmayan eski binadan malzeme alınması sırasında 3 öğrencinin de haricen girerek, içlerinde cıva maddesi bulunduğu sonradan anlaşılan 3 adet kutuyu aldıkları ve kutulardan birini açarak bir süre okul bahçesinde oynadıktan sonra kutuları alarak okuldan ayrıldıkları anlaşılmıştır. Öğrencilerden ikisi yanlarında bulunan 2 kutuyu eve giderken çöp konteyner attıklarını ifade etmiş ve daha sonra bu iki kutu AFAD ekiplerince bulunmuştur. Öğrencilerimizden biri ise yanında bulunan kutuyu evine, daha sonrada annesi ile birlikte misafirliğe gittiği komşusuna götürmüştür. Ailenin bu maddenin zararlı olabileceğinden şüphelenmesi üzerine bu maddeyle temas eden çocuklar hastaneye götürülmüştür.


Çocukların gerekli tahlilleri yapılmıştır.

Konu okul idaresi tarafından öğrenilir öğrenilmez, maddeyle temas ihtimali bulunan diğer öğrenciler de Karaman Devlet Hastanesine intikal ettirilmiştir. Hastanedeki yetkililerin bu konuda sadece Ankara da ileri tetkik yapılabildiğini belirtmeleri üzerine 8 öğrenci Rehber Öğretmen ve aileleri refakatinde Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine götürülmüştür. Öğrenciler müşahede altında tutulmaktadır.

Tahlil sonuçlarına göre işlem yapılacaktır. İlimiz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD, Belediye Başkanlığı tarafından gerekli tedbirler alınmış olup, Okulda eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

Konuyla ilgili adli ve idari incelemeler başlatılmıştır.” denildi.

, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.