Kış Aylarında Vücut Direncine İyi Gelecek 19 Çay

 

Limon, bal, tarçın dedin mi, orada duracaksın! Hastalıkları atlatma ve zinde kalma bahanesiyle tüketilen kış çaylarına itiraf edin ki hepiniz bayılıyorsunuz. Bunu bildiğimiz için biz de size bu hem lezzetli bununla beraber şifa dolu bir kış bitki çayları listesi hazırladık.

Kötü ruhlara kesin çözüm: Ökse Otu

Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık şeklinde büyüyen ökse otu, çoğu zaman kan basıncını düşürmede kullanılıyor. Mistik bir imaj da yüklenilen ökse otunun bazı kültürlerde iyi şans getirdiğine, büyüye karşı koruduğuna ve doğurganlığı artırdığına inanılır. Kas kasılmalarına, sinirsel gerginliğe, astıma, yüksek tansiyona ve mide kasılmalarına karşı birebirdir.

Bitkilerin kralı: Tarhun

Avrupa’da şanı “bitkilerin kralı” olarak yürüyen tarhun, antioksidan, mineral ve vitamin açısında bir fazlaca zengin bir bitki. Baharat olarak yemeklerde çoğunlukla kullanılan tarhun, bununla beraber uykusuzluğu şıp diye çözüyor ve iştah açıyor.

 


Gribe kati çözüm: Zencefil

bütün kış bizi kurtarmak için ‘hazır ol’da bekleyen zencefilin çiçekleri orkideye benziyor. Anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olan zencefil Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tropikal bölgelerinde de yetiştiriliyor. Faydaları saymakla bitmeyecek zencefil, grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra, mide bulantılarının da en garantili çözümü. Zencefili hem kuru bununla beraber taze hâliyle tüketebilirsiniz. Sadece çok etkili ve sert bir tadı olduğunu, bu yüzden miktarı minik tutmanız gerektiğini ihmal etmeyin.

Kadınların dostu, yağların düşmanı: Rezene

Tropikal bölgelerin popüler bitkisi sinameki, ismini söyleniş etmeye dahi çok alışık olmadığımız bir bitki türü aslına bakarsak. Somali, Mısır, Hindistan, Ortadoğu ve Sudan’da yetişen sinameki, bağırsakları temizler, iştahı kapatarak diyet yapanlara yardımcı olur ve şişliği alır.

 

Bu bitki, müshil tesiri sebebiyle ilaçlarda sıkça kullanılır. Bu yüzden sinameki çayını bu tesirini unutmadan içmenizi öneririz. Özellikle bu şekilde bir probleminiz yoksa bağlarırsakları zorlamaya hiç gerek yok.

 

Kolesterol ve gerilim için birebir: Hibiskus

Hibiskus, Jamaika, Meksika, Orta Amerika, cenup Amerika ve Karayip Adaları’na özgü bir nebat. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebilen hibiskus çayı; çoğu zaman zencefil ile beraber hazırlanmış olur. Eğer ekşi seviyorsanız, bu çay burukluğuyla tam damak hazzınıza bakılırsa. Yüksek oranda C vitamini içeren hibiskus, biroldukça nebat çayında renk ve ekşilik vermesi için de kullanılır. Kolesterol ve gerilim problemi olanlar için birebirdir.

 

Depresyon tedavisinin yıldızı: Sarı Kantaron

Yıldız şeklinde sarı çiçekleri olan sarı kantaron, Avrupa, şimal Afrika, Batı Asya ve kuzey ABD şeklinde dünyanın pek çok bölgesinde yetişiyor. Amerika’da en çok satılan bitkiler listesine girmeyi başaran sarı kantaron, depresyon tedavisinde son aşama etkili bir nebat. Stresli yaşam koşturmacasında sakinleştirici almak yerine sarı kantaron çayını tecrübe etmek daha faydalı diye düşünüyoruz.

 

İsmi sevimli, faydası çok: Ebegümeci

Avrupa, şimal Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde organik olarak yetişen ebegümeci, ülkemizde de farklı bölgelerde görülüyor. Dere kenarlarında ve rutubetli ortamlarda yetişebilen ebegümeci, boğazca kuruluğu ve öksürüğe iyi geliyor. Bununla birlikte cilde yumuşaklık da veren nebat, şu sebeple cilt bakım ürünlerinde de sıkça kullanılıyor. Ebegümeci, çok bilinmese de, en faydalı bitki çaylarından biri.

 

Klasik bitki çaylarından sıkılanlara: Gülhatmi

Gülhatmi, idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Eğer kış aylarında nebat çayları tüketmeyi seviyorsanız, öksürüğü gideren ve boğazcaı yumuşatan gülhatmini denemelisiniz. Çay olarak hazırladığınız gülhatmi, biraz soğuduktan sonra yüzünüzü de yıkayabilirsiniz. Çünkü bu bitkinin cildi temizleyici ve onarıcı özelliği de bulunuyor.

Bir kış klasiği: Ihlamur

Kokusu bile yeter dediklerimizden. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının vazgeçilmez içecekleri içinde yer ediniyor. Balsız düşünemediğimiz çaylardan biri kendisi. Sadece bal sevmeyenlerdensiniz azca şeker ile de enfes olur.

 

Kaşındırıcı olmasıyla birlikte direnç artırıcı: Isırgan

Her ne kadar kaşındırması ve tahriş etmesi ile tanısak da, ısırgan tam bir kötü gün dostu. Avrupa, kuzey ABD ve Asya’nın soğuk bölgelerinin yanı sıra, Kanada’nın bazı bölgelerinde organik olarak yetişen ve 1 metre uzunluğa erişebilen bitki, günümüzde bir çok ilaçta kullanılıyor. Yararlarını saymakla bitiremeyeceğimiz ısırgan, özellikle kışın çay olarak içildiğinde vücut direncini artırma mevzusunda önemli fayda sağlıyor.

Uyku problemi yaşayanların devası: Melisa

Uyku getirmesi ve sakinleştirici etkisiyle bilinen melisa, limon ve bal ile enfes oluyor. Limona benzer hafifçe bir kokusu olan melisanın kökeni, cenup Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere dayanıyor. Biroldukça şifalı bitki şeklinde melisa da yabani olarak yetişiyor. “Gribe ne faydası var?” dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki melisa, yüksek oranda ter attırma özelliğine haiz. Bu da iyileşmenin en önemli adımlarından biri biliyorsunuz. Sadece tiroit rahatsızlığınız var ise kullandığınız ilaçlarla etkileşime girmemesi için melisayı doktorunuza danışarak tüketmeniz icap ettiğini de ihmal etmeyin.

Burun tıkanıklığına kati çözüm: Nane

Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi problemlerinin çözümünde kullanılan nanenin, aynı zamanda yağı da oldukca tüketiliyor. Senenin her döneminde bulunabilinen naneyi tıkanmış burnunuzu açmak için de kullanabilirsiniz. Nane çayını bir güzel hazırlayın, içmeden önce o keskin buharını derin derin içinize çekin, gözleriniz yansa da sabredin, farkı süratlice göreceksiniz. Aktarlardan kuru nane alarak çayını demleyebileceğiniz şeklinde, taze naneleri ufak parçalara bölüp iki gün bekleterek kuru nanelerinizi demleme tadı yaşayabilirsiniz.

 

Antik Mısır’dan bu yana şifa dağıtıyor: Papatya

Bir başka uyku problemine çözüm bitkisi daha; papatya. Antik Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahip olan papatya çayı, dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılan bitkisel çaylardan biri. Papatya, yüksek fosfor içinde ne olduğu ile kemiklerin güçlendirilmesinden ruhsal sorunlara, antioksidan etkisi ile kanserle mücadeleden sinir sistemi sağlığının korunmasına kadar pek çok alanda faydalı olması ile dikkat çekiyor.

 

Her kadının ilk üçünde yer alır: Yeşil çay

İlk kullanımı M.Ö. 3000’e dek uzanan yeşil çay, kilo vermek ve kolesterolü düşürmek için kullanılıyor. Son yapılan araştırmalara gore hücrelerin yayılımını yavaşlatarak kanseri engellediği keşfedilen bitki, böylece popülerliğine popülerlik katmış oldu.

 

Onu sevmemek imkânsız: Adaçayı

En rahat içimli çaylardan kabul edilen adaçayı, kışın maksimum tüketilen bitki çaylarından biri. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren adaçayı, bununla birlikte dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı benzer biçimde bir çok farklı alanda faydalı oluyor. Bitki çaylarından nefret edenleri bile içimi keyifli ve leziz bu çay ile tavlamanız mümkün.

 

Yemeklerin baş tacı: Biberiye

 

Çama benzeyen kokusuyla bildiğimiz biberiye, hazımsızlık ve kabızlık benzer biçimde sindirim sistemi hastalıklarında ve hafızayı güçlendirme tedavilerinde kullanılıyor. Ana vatanı Akdeniz olan biberiyenin, sağlığa faydaları geniş çaplı olarak öğrenildikten sonrasında Avrupa’nın büyük kısmınde ve ABD kıtasında yetiştirilmeye başlanmış. Pek çok yemeğe lezzet vermek için de kullanılan biberiye, yağı da tüketilen bir bitki.

 

Adı havalı, kendi faydalı: Ekinezya

 

İsmi güzel bir çay daha; ekinezya. Amerika kıtasında naturel olarak yetişen ve bu bölgede en popüler bitkiler arasında yer edinen ekinezya, vakitında kıta yerlileri tarafınca kullanılmış, günümüzde hâlen çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir nebat. En sık kullanıldığı durumlar ise, enfeksiyonlar ve grip şeklinde bulaşıcı rahatsızlıkların tedavisi. Bitki, cool ve entellerin öncelikli içeceklerinden biri olarak da dikkat çekiyor.

 

Ne kadar ekşi, o kadar faydalı: Kuşburnu

 

Ekşiseverler, sizi bu şekilde alalım. Kanı sulandırması ve C vitamini deposu olması nedeni ile listemizin en önemli çaylarından biri kendisi. Öksürük, hapşuruk ne varsa hepsinin düşmanı olan kuşburnu; kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman iklimlerinde organik olarak yetişiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle de ün yapan çay, pek bilinmemesine rağmen bir gül meyvesi.

 

Tüm bu çayların derhal hemen hepsinin sallama ve poşet çay versiyonlarını bulabilirsiniz. Sadece tabii ki önerimiz asla bu değil. Aktarlardan en doğallarını alıp kendi elleriniz ile demlemek varken, kim ister poşet çayı? Söz aramızda, kuru bitki çaylarının en güzellerini bulabileceğiniz yerlerin başlangıcında Mısır Çarşısı geliyor.

 

Önemli not:

 

Her çayın ayrı ayrı tarifini vererek sözı uzatmak, canınızı sıkmak istemedik. Zira nebat çayı sevenler hemen hemen hepsinin yapılış şeklinin aynı bulunduğunu bilir. Kurutulmuş bitki çayına, biraz dinlendirilmiş kaynatılmış su eklenmiş olur; bir-iki dakika bekletildikten sonrasında –isteğe gore- tarçın, karanfil, bal yada limon eklendikten sonra afiyetle içilir.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.