Konya’da Yapışık İkizler Ayrıldı Ama…

Konya’da Yapışık İkizler Ayrıldı Ama…

Konya’da doğmuş, Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde cerrahi operasyonla birbirinden ayrılan Suriyeli yapışık ikizlerinden biri yaşamını yitirdi.
Ameliyatla Ayrılan Suriyeli yapışık İkizlerden biri yaşamını kaybetti,

Suriye’den 6 yıl önce Konya’ya gelen Muhammed ve Ziyade El Mustafa çiftinin, 15 Mart’ta ikiz bebekleri oldu. Karın bölgelerinden yapışık ikizler, doğumun ardından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Yapılan tetkiklerde yapışık olarak uzun süre hayatlarını devam ettirebilme şansları görünmeyen ikizlerin, cerrahi operasyonla ayrılmasına karar verildi. Karaciğerleri yapışık olan, kalplerinde gelişme bozukluğu tespit edilen, sindirim sisteminde ciddi problemlerı bulunan yapışık ikizler, 18 Mart’ta çok sayıda cerrahın bulunduğu bir ekiple saatler süren operasyonun arkasından birbirinden ayrıldı.

Ameliyat hemen sonra her iki bebek Yenidoğan Yoğun Bakım Servisine alındı. Ameliyat esnasında öncelikle kalpleri birbirinden ayrılan bebeklerin daha sonra karaciğer ve bağlarırsakları da ayrılarak kalp zarı, karaciğer ve bağlarırsakların lüzumlu yerlerinde onarım yapıldı. Ancak bir bebek organ yetmezliği nedeniyle operasyondan 3 gün sonrasında yaşamını yitirdi.

Yapışık olarak dünyaya gelen bebekler için mevzuşan doktorlar, şunları kaydetti:

“Milyonda bir görülen bu durumda doğmuş bebeklerimizin karaciğerleri yapışıktı. Her ikisinin de ciddi kalp sorunları vardı. Özellikle sindirim sisteminde de önemli bir sorun tespit ettik. Çocuklardan biri gaita yaparken, diğeri ise idrar yapabiliyordu. Bağlarırsak sistemleri ve böbrekleri de ayrı olmasına karşın bu şekilde bir konum saptandı. Bunun yanı sıra ilginç bir halde dolaşım sistemi ayrı olan bebeklerin nabızları ve kan değerleri birbirinin aynıydı ve birbirinden etkileniyordu. Birinin kan değeri bozulsa diğeri de bundan etkileniyordu.


Dolayısıyla yapılan danışım sonrasında acilen ayrılmaları, zira ayrı ayrı yaşfakat şanslarının daha yüksek olduğu değerlendirildi. Neticede bebeklerimiz başarılı bir şekilde birbirinden ayrıldı.

Ancak ameliyatın akabinde geçen birkaç gün sonra omurgasında eğrilik bulunan ve sağ kalbi gelişmemiş olan bebeğimiz maalesef hayata tutunamadı.
öteki bebeğimiz ise böbrek yetmezliği problemi ve diğer bazı komplikasyonlarla birlikte şu anda hayata tutunmaya devam ediyor.” dedi.

Yeni Takvim

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.