Magazin Haberi Nasıl Yazılır?

Magazin Haberi Nasıl Yazılır?

Magazin haberi yazarken dikkat edeceğimiz konu magazin haberinde kimden ve nasıl bahsettiğimizi bilmemiz gerekir.

Örnek verecek olursak arkadaşlar mesela ünlü sanatçılardan Hadise gece bir eğlence mekanında sevgiilisi ile yakalandıysa burada Başlık Hadise’nin Gizli Aşkı Objektiflerden kaçmadı şeklinde başlık atıp habere giriş yaparız. Hadisenin sır gibi sakladığı aşkı 25 yaşındaki orkestra arkadaşı çıktı.

Şeklinde spot kısmını yazdıktan sonra Habere giriş yaparız. 29 yaşındaki ünlü şarkıcı hadise 25 yaşındaki sevgilisi ile dün gece bir eğlence mekanında gizli sevgilisi ile yakalandı. Kameraları fark etmeyen ünlü şarkıcı sevgiliyle birlikte ortamı koyulaştırmış görünüyordu.

Geç saatlere kadar eğlence mekanından çıkmayan ikili çıkışta ise paparazilere sobelendi. Açıklama yapan hadise “sadece arkadaşız” dedi.

Türünden yazılabilir. Bunun dışında sinema yada dizi oyuncusu haberi varsa ünlü oyuncu şeklinde açıklama yapılır, farklı bir türde haber yapılmak istenirse mesela film yada yeni dizinin fragmanı anlatılacaksa ki bunun içinde dizi hakkında bilgi sahibi olunmalı hangi oyuncuların ne tür rol aldıkları çok iyi bilinmelidir.


Şunu unutmamalıyız ki haber yazarken sevindirici mi? üzücü mü? yada komedi mi? gibi özelliklerine göre manşet atılmalıdır. Örneğin; Ertuğrul dizisinde o isim gidiyor mu? yada, Recep ivedik 6 yine gişe rekoru kırabilecek mi? veya arkadaşlar Arka sokaklarda ki Rıza Baba yaşayacak mı? şeklinde merak uyandıran manşet yapılmalıdır.

Manşet yapıldı peki ya içerik?

İşte tam yerine geldiniz arkadaşlar kafanızda ki tüm sorunlar giderilecek burayı pür dikkat okuyun!
İçerik yazarken geçen haftadaki bölümde olanlar anlatıldıktan sonra konuya girilmelidir mesela arka sokaklarda geçen hafta rıza baba vurulmuştu rıza baba hayata gözlerini açabilecek mi yazılmalıdır. Dizinin bölümü belirtilmelidir, bunların haricinde dizide ayrılık varsa şu rolü oynayan şu isimli oyuncu da diziden ayrılıyor şeklinde açıklanmalıdır. Haberin içeriği ne olursa olsun girişi güzel akıcı bir dil kullanılmalıdır.

Geçen haftadaki 421. bölümde vurulan Rıza baba rolünü oynayan Zafer Şanlı isimli usta oyuncunun diziye devam edeceği açıklandı.Şeklinde yapılır. Bunun haricinde sinema filmi haberi yapılacaksa tüm oyuncuları tanımalı sinema filminin konusunu bilmek gerekir gerisi zaten fragman izlenerek takip edilmeli. Burada dikkat edilecek husus ise daha önceden serisi var mı? bunu takip edip içerik öğrenilmeli ve vizyona ne zaman düşeceği bilinmelidir.

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.