Hücreleri Yenileyen Bu Besinler Gençleştiriyor

Beslenme sadece fizyolojik bir olay değildir. Beslenme sosyolojik ve psikolojik olarak da değerlendirilmelidir. Yaşlanmayı geciktiren ve hücreleri de yenileyen besinleri haberimizde yazdık.

Cilt yapınız hangi yapıda olursa olsun, cildiniz uzun yıllar daha parlak, genç ve güzel görünmeniz mümkün.

1- Brasika Sebzeleri:

Brüksel lahanası,turp, brokoli, karnabahar, pazı, hardal otu, marul, tere, şalgam, beyaz ve karalahana vücuduntoksik maddelerden arınmasına destek olan detoksifikasyon enzimlerini aktive eder. Akne tedavisi ve cildin elastikiyetinin korunmasında rol oynar.

2- Alyum Sebzeleri:

Arpacık soğanı, taze soğan, frenk soğanı, kuru soğan, kırmızı soğan, pırasa, kuru ve taze sarımsak içinde bulunan sülfid bileşenleri detoksifikasyon enzimlerinin aktivitelerini arttırmaktadır. Bu sebzeler cildi koruyarak antioksidan özelliği de gösterirler.

3- Zeytinyağı:

Zeytinyağının bileşimindeki tekli doymamış yağ asitleri kuru ciltlere karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanında antioksidan etkisi de vardır. Cilde yüzeysel uygulandığında içeriğinde bulundurduğu E vitamini sayesinden cildin nemlenmesine yardımcı olarak yumuşaklık ve pürüzlük sağlar. Lakin zeytinyağının ışık almayan, serin bir ortamda hava almadan saklanması gerekmektedir.

4- Yağlı Tohumlar (badem, ceviz, fındık, yerfıstığı):

Çoklu doymamış yağ asileri, B6 vitamini, E vitamini ve magnezyum sayesinde güçlü bir antioksidan ve detoksifikandır. Yüksek enerji içeriği açısından çok fazla tüketmekten kaçınılmaktadır.

5- Maden Suyu:

Maden suyu tam mineral deposudur. Cildi besleyerek tazelik ve parlaklık verir. Gün içerisinde 1-2 bardak tüketilmesiyle birlikte buz kalıplarında dondurularak yada pamuğa eklenerek cilde sürülebilir. Doğal bir tonik olarak görülebilmektedir. Lakin meyveli satılan türevleri yerine sade olanları tercih etmek en doğrusudur.

6- Balık:

Balık vücutta kan dolaşımını düzenleyerek hücrelere oksijenin ulaşmasında ve cildin gençleşmesinde yardımcı bir etkendir. Uskumru, ton balığı ve somon gibi yağlı balıklar omaga 3 yağ asitlerinden zengin olduğu için tercih edilmelidir. Lakin balığı kızartmak yerine fırında pişirme veya buğulama yöntemleriyle hazırlamak daha faydalıdır.

7- Havuç:

Turuncu ve sarı renkli sebzeler güneşten koruyucu gıdalardır. Nemlendirici özellikleriyle cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur. Bunun yanında ciltteki elastikiyeti korur. Özellikle beta karoten içerikleri ile kollajen hasarını en aza indirir. Yaşlanmayı geciktirici etkiler sergiler.

8- Maydanoz:

Ödem denildiği zaman akla gelen ilk besinlerden birisidir. Cildin sıkılaşmasında yarım eder. Ispanak, marul, roka gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi maydanoz da göz çevresindeki mor halkalar ve sivilcelerin geçmesinde etkili rol oynamaktadır.

9- Kivi:

Kivi, toksinlerle mücadele konusunda antioksidan kapasitesi oldukça yüksek olan ve C vitamini açısından 2 adet Portakal veya 3 Adet mandalinaya eş değer özelliktedir. Kollajen dokunun sağlamlığında etkili rol oynar.

10- Yumurta:

Yumurta ve anne sütü en kaliteli protein bakımından bütün besinler içerisinde başta gelmektedir. İnsan vücudunda sentezlenemeyen ve dışarıdan alınması gereken elzem amino asitler yeterli ve dengeli miktarlarda bulunmaktadır. Tamamına yakını vücut proteinine dönüştürülmekte ve vücut tarafından kullanılmaktadır. Bu sebeple yumurta vitamin ve mineral deposu olarak görülebilir. Hücrelerin, organların ve dokuların onarılmasında, yenilenmesinde oldukça faydalı bir gıdadır. Sağlıklı bir kolesterol içeriğinden dolayı gün içerisinde 1-2 adet haşlama veya yemekler içerisinde kullanılarak tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir