Siyaset Haberleri Nasıl Yazılır?

Siyaset Haberleri Nasıl Yazılır?

Siyaset haberleri kendi aralarında ayrılmaya katacak olursak;
1-Parti olarak siyaset haberi,
2-Devlet büyüğü olarak yapılan siyaset haberleri,
olarak 2 dalda birlikte inceleyelim.
1-Parti Haberi Nasıl Yazılır?
Parti haberi yazmak devlet büyüğü haberiş yazmaktan çok çok kolaydır. Neden mi? Çünkü parti haberlerinde konuşmalar genel olarak alıntıdır ya da hazır olarak düzenlenen metinlerdir. Haber girişinde AKP Konya İl Başkanı Soylu devlet ile ilgili konuşmalarında şunlara deyindi diyerek habere giriş yapılır onun konuşması aynen tırnak içerisinde yazılır. Daha sonra haberin detayına konuşması ile ilgili yorum yapılır. Mesela Bu açıklaması ile birlikte Belediye başkanı Ahmet Yıldırım şehrin yenilenip daha kullanır hale geleceğini açıklamış oldu şeklinde haber yapılır. Daha fazla açıklama ve detay gerektirmeyen bir haber türüdür sadece haberin girişinde kim olduğunu belirtirtmemiz yeterli olacaktır.

2- Devlet Yetkilileri Haberi Nasıl Yapılır?

Devlet yetkili haberi çok önemlidir. Özellikle bakan, Başbakan, En önemlisi Cumhurbaşkanından gelen haberler çok önem arz eder. Bir bakan her an alım açıklaması yapabilir. Yada cumhurbaşkanı başka ülkelere rest çekmiş olabilir bu haber yazılırken manşete Başbakandan Çok Önemli Açıklamalar yazıp spot kısmına konu ile ilgili ufak bir bilgi verip habere giriş yapılır.

Habere giriş yaptıktan sonra detaylar için bugün şurada konuşma yapan başbakan artık 2018 yılı memur zamlarında sabit bir artış olacak dedi.

Ayrıca memurluk için 20.000 kişi alınacağının müjdesine de verdi şeklinde yazılıp devamına Başbakan konuşmasında şu sözlere yer verdi diyerek konuşmalarını birebir yazarız arkadaşlar bu konuşmayı istediğiniz yerden alııntı yapabilirsiniz, buna kimse karışamaz. Ama ufak tefek değişiklik yapmayı unutmayalım google’in özgün kendine has içerikler sevdiğini unutmayalım. Konuşmanın da özgün içerik olması seo’yu olumlu olarak etkileyecektir.


Bu haberlerlerde haberin içini yazarken en önemli noktayı sonlara doğru uygun bir şekilde eklemeyi ihmal etmeyin çünkü en başa koyarsanız giren kullanıcı bilgiyi alır hemen sitenizden çıkış yapabilir. Resmi kurumlara alım ilanı olacaksa bu haber yeni girildiyse direk olarak son dakika yazılarak “son dakika başbakan müjdeyi verdi.” yazabiliriz.

Yeni Takvim

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.