Spor Haberleri Nasıl Yazılır?

Spor Haberi Nasıl Yazılır?

1- Basketbol Haberi Nasıl Yazılır?

Arkadaşlar bu tür haberler fazla olmadığı için fazla bir detay yoktur. Sadece Kim kimi konuk etti bilgileri yazılır bunun yanı sıra eğer takım geriye düşüp tekrar öne geçtiyse onlar belirtilir ve son olarak maç sonucu eklenir. Manşet başlığı olarak çok fazla fark atıldıysa eğer kırdı geçirdi ezdi geçirdi gibi tabirler kullanarak manşet yapılır. Eğer eklenmek istenirse sakatlıklar, önemli 3 sayılık atışlar ve buna benzer smaç atışları eklenerek habere süsleme yapabiliriz. Bunlara haricen NBA ligiyse devler ligi ismi türk milli takımsa 12 dev adam, bayanlar maçı ise potanın perileri şeklinde terimlerle açıklamak daha iyidir.

2-Voleybol Haberi Nasıl Yazılır?

Voleybol haberi yazmak biraz karışıktır aslında ama olayı yaşarcasını dışarıdan bir seyirciymiş gibi yazmak en mantıklısıdır aslında. Voleybol haberi yazarken manşete koyulacak resim maçın en önemli pozisyonu olmalıdır ki dikkat çeksin bu en önemli smaç yada en önemli servis atışı da olabilir. Bunun yanı sıra manşete Eczacıbaşı Tahtını kaptırmadı şeklinde yazabiliriz. Habere girerken ilk önce hakemlerin ismi daha sonra iki takımdaki oyuncuların isimleri yazılır.

Gerisi tamamen sizin atmosferinize kalmıştır, İlk setten anlatmaya başlanır örneğin 10-6 skordan 10-11’e gelmiş bir skor varsa bu hemen belirtilir. Ayrıca her set için sayıyı atanlar yazılmalıdır. Son olarak her set’in sonuçları yazılarak maç skoru en sonda belirtilir. Gözünüze çarpan her detayı yazamazsınız zaten ama önemli ve tartışma yaratan pozisyonları kaçırmamak gerekir. Bunun haricinde alınan molalar yazılabilir, bayan ligi mi? yoksa erkek ligi mi? olduğu yazılabilinir. Bunların takma isimlerini de unutmamak gerekir örneğin bayan voleybol takımı demek yerini file’nin sultanları ismiyle yazılması yazımıza kalite verir.

3-Futbol Haberi Nasıl Yazılır?

İşte en önemlisi de burası arkadaşlar oldukça fazla detaylar ve cümleler arası bağlantıları iyi kullanmamız gerekmektedir. Öncelikle, maç hakemin düdüğü ile başladı yazıp 13. dakikada Barcelona’nın sağ kanadı Messi yine resitaline devam ederek sol kanattan ceza sahasına girerek vurduğu müthiş plase şutu ile topu ağlarla buluşturdu şeklinde açıklanır. Maçın ilk devresinde sarı kartlar sakatlıklar varsa onlarda eklenir.

Bunlar eklendikten sonra ikinci yarıya başlayan takım Lyon oldu maçın 56. dakikasında Barcelona’nın defansında karışıklık olması sonucu fırsatçı golcü, topu kalecinin sağından bırakarak topu ağlarla kucaklaştırdı. 1-1 eşitlik sağlanan maçın 80. dakikasında Hasan hüseyin kornel’den gelen ortaya vurmak isterken ceza sahasında rakibi tarafından faul yapıldı ve hakem tarafından penaltı kararı verildi. Sances’in kullandığı penaltı vuruşunu gole çevirmesi sonucu Barcelona ekibi 2-1 öne geçti. Ayrıca rakibi kırmızı kart yiyerek arkadaşlarını 10 kişi bıraktı. Yazıyoruz arkadaşlar bunun haricinde yine sarı kartlar ve sakatlıklar eklenmelidir. Haberi bitirmek için ise son puan durumu belirtilmeli, Ligin kaçıncı haftada olduğu belirtilmeli, Hakemlerin ismi teknik direktörlerin isimleri de mutlaka yazılmalıdır.


Bunların haricinde seyirci destekleri de eklense güzel olur. Kırmızı kart yiyen oyuncunun bir sonra ki maçta olmayacağını da belirtmeyi unutmayalım arkadaşlar. Takıma karşı bir haksızlık yapıldıysa mesela hakem o pozisyonu yine atladı ya da yine görmezlikten geldi şeklinde canlandırmalar yapabiliriz. Futbol haberi yazarken atılan gollerdeki dakikalar en önemlileri olur. Bunların ardından golü kimin attığı kimin ne seviyede performans gösterdiği de yazılmak istenirse eklenir. En önemli şey ise asist’i kimin yaptığıdır. Bunu da eklediğimiz zaman başka bir eksik kalmıyor. Örneğin; Neymar’ın açtığı ortayı Cavani gol ile buluşturdu şeklinde yapabilirsiniz. Paris takımı Lyon maçı ile birlikte puanını 19 yaparak ligde 3. sıraya yerleşti. Paris haftaya Roma ile karşılaşacak. Bu kadar yazmak yeterlidir.

4- Hentbol Haberi Nasıl Yazılır?

Hentbol haberlerinin çok fazla takipçisi olmadığı için fazla bir detaya inmeye gerek yoktur aslında. Haber girişinde takımlar bilgisi verilir ardından maçın skoru bilgisi verilir örneğin Fenerbahçe ile Beşiktaş bayan hentbol takımı lig karşılaşmasında Fenerbahçe Beşiktaş’ı 22-19 mağlup etti. Şeklinde yazılır daha sonra farklı bir durum varsa o belirtilir örneğin ligdeki ilk yenilgisi şeklinde…

Bu maçın ardından diyerek girilir takımların puan durumu eklenir bir diğer karşılaşmadaki rakip takımı ve ligin kaçıncı sırasına geldiği bilgileri verilir. Bu tür haberler lig maçlarında izleyici (tarafsız) olarak bakılırken, milli maçlarda kendi takımımız olduğunu belirtmek samimiyet kazandırır Brezilya ile karşılaşan kadınlar milli takımımız şeklinde habere başlangıç yapılır. Daha sonrasında da sevincimizi veya üzüntümüzü de eklememizde fayda vardır. Hentbol haberinde en önemli detay skor ve takım bilgileridir. Hakemlerin teknik adamların isimlerini yazmayı da unutmamalıyız.

5- Boks Haberi Nasıl Yapılır?

Boks haberi yaparken dikkat edeceğimiz iki konu vardır bunlardan birincisi taraf tutuyor muyuz? ikincisi de Türk milli maçı mı? bu hususlara bakarak titiz bir şekilde haber yapmamız gerekir. Mesela boks haberinde Türk bir boksör olduğunu varsayalım, doğal olarak Türk boksörü taraf tutacağımız için haberi ona göre hazırlamalıyız bu Türk olupta milli boksör olmaya biliyor. Yani temsilcimiz kelimesi yazmayacağız.

İkincisi ise milli takım adına yapılan bir boks maçı mı? ona dikkat edeceğiz mesela Türk milli takımı adına bir boks maçı varsa haberi yine ona göre hazırlamalı önemli pozisyonları resimler halinde belirtmek önemlidir resim haricinde video eklemenin faydası vardır.

Gelelim Boks Haberinin Yazılmasına

Boks haberi yazarken tekil bir maç olduğu için direk olarak boksörün ismi baz alınarak yazılmalıdır.

İsimleri yazıldıktan sonra maçı yöneten hakemin ismi gerekirse tecrübesi yazılır ardından boks maçının amacı yazılır (Altın kemer müsabakası) bu bilgiler okuyucuya verildikten sonra maçın can alıcı noktası önemli pozisyonları anlatılır. “Temsilcimiz Adem Kılıççı rakibine sol aparkart atarak 3. raunt başlarında rakibini nakavt ederek maçı erkenden bitirdi şeklinde yazılır bunun gibi özel bir durum yoksa maç puanları belirlendikten sonra şampiyon gelen boksörün ismi yazılır.

Bu tür spor haberlerinde bilinmesi gereken en önemli bilgi ise o spor dalına ait terimlerin çok iyi anlatılması ve çok iyi bir şekilde habere oturtmak gerekir.
Örneğin; Nakavt etti, Raund, Faul ve buna yakın terimler boks haberinin olmazsa olmazıdır.
Buna haricen önemli pozisyonlar hangi rauntta olduysa o raunt ilk önce yazılır.

6-Uzun Atlama Haberi Nasıl Yazılır?

Uzun atlama haberi bireysel bir haber olacağı için ve detayları olmadığı için fazla bir zorluğu yoktur. Olimpiyat mı? yoksa başka bir alan mı? bunları bilmemiz ve belirtmemiz gerekir. En önemli belirteceğimiz yer ise sporcunun kaç metre uzunluğunda atladığı ve atlayış derecesindeki başarısı mesela rekor kırmış ise bu önemli bir haberdir yada ünlü bir sporcu ise kendi rekorunu kırmış ise bu da önemli bir haberdir. Bunlara haricen birlikte yarıştıkları rakiplerinin uzun atlama mesafeleri yazılır, kaçıncı sırada olduğu yazılır, hangi ülkeden oldukları yazılır. O gündeki en iyi sporcu belirtilir, kaç tane sporcu katıldığı da yazılır. Daha da fazla detay içeriğe gerek yoktur.

7- Avcılık Atıcılık Haberi Nasıl Yazılır?

Arkadaşlar avcılık atıcılık haberi konusuna gelince. Bunlar yarışma olarak yapılanlar ve hobi olarak yapılan avlar olarak 2’ye ayrılır. Öncelik olarak spor olarak yapılan av haberini sizlere anlatayım;

Spor olarak yapılan hedef vurma olarak ta nitelendirilen av haberlerinde okçuluğu ele alarak konuyu sizlere anlatmaya çalışayım.

İlk olarak okta darp tahtası olarak nitelendirdiğimiz içerisinde sayılar olan yere atılan bir ok vardır tüm olay bu tahta ve yaydan çıkan ok’tan ibarettir. İlk olarak oku atan sporcuyu yazarız daha sonra takımını belirleriz bunun arkasından vurduğu hedefler kaç puan aldıklarını kazandığı madalyaları da ekleyebiliriz. Mesela ok atan genç sportmen Hasan yılın en iyi atışını yaparak hedefi 12’den isabet etti. Şeklinde yapılır, bunun dışında diğer haberleri de aynı standartlarda yaparız.

Şimdi gelelim hobi amaçlı av haberinin nasıl yazılır?

Arkadaşlar biraz uzun metin olabilir ama inanın haberi yazmak çok güzeldir bu yüzden sıkılmadan yazacağınız bir haber türüdür diyebilirim.

Av haberi yaparken ilk önce av kaç kişi ile yapıldığını belirtmeliyiz. Ardından ne avı yapılıyor onu da ekliyoruz. Eğer av domuz avı ise büyük ihtimalle köylüler tarafından yapılır zaten bunun başlığına domuz avcıları avlarına devam ediyor şeklinde yapılabilir. Bu bilgi de verildikten sonra ardından av ne amaçla yapılıyor? mesela domuz avı doğanın daha az zarar görmesini sağlamak için yapılır gibi.

Av da vurulan hayvan sayısı ve hangi avcılar tarafından vurulduğu da eklenir. Aman yasak av haberini haber olarak yapmayınız. Detaylara gidecek olursak ördek avlamak için sabahın ilk ışıklarında beyşehir gölü kenarından uzun çizmelerle göle giren üç avcı göl içerisinde bulunan sazlıklara saklandı. Diğer üç avcı ise ördekleri korkutarak saklanan avcılara doğru gitmesini sağladı, buraya gelen ördekler usta avcıların gözünden kaçmadı. Başarılı bir av sergileyen konumsuzlar ekibi vurdukları ördekleri av sonunda afiyetle yedi. şeklinde yapılabilir arkadaşlar, bunun dışında özel olarak yaralanma olayı ya da çok büyük bir yan durum olmadığı sürece bu tür haberlerin de yazılımı bu kalıptadır. Bunların haricinde hangi av aleti vurdukları ve hangi özelliklere sahip oldukları saat kaç aralıklarında av yaptıkları eklenmesi haberin kalitesini arttırmış olur.

8- Tenis Masa Tenisi Haberi Nasıl Yazılır?

Tenis haberlerinde aslında fazla bir detay yoktur setlerin sonucu eklenir maç saati, oyuncuları, takımları, mücadele edilen amaç mesela milli takım için mi? yada takımı adına mı? bu şekilde ki bilgiler en başta verilir. Belirli bir süre olmadığı için ise maçın süresi de eklenir. Bunlar dışında fazla da bir detay yoktur. Saha tenisi mi? masa tenisi mi? bir de son olarak oyuncunun cinsiyeti yazılması yeterli olacaktır.

, , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.