Tarihte Bir İlk… Tam o An!

Bu yıl itibarıyla hanımlara stadyumlara girme hakkı tanınan Suudi Arabistan’da ilk kere bir futbol karşılaşmasında kadınlar için özel bir bölüm ayrıldı. Cidde’deki karşılaşmayı izlemeye gelen kadınlar, ülkenin içerisine girmiş olduğu reform sürecinden memnun.

Suudi Arabistan, kadınlara yönelik tanıdığı yeni haklara bir yenisini daha ekleyerek, şimdiye kadar bir tek adamların girebildiği stadyumlara kadınların da girebilmesine izin verdi. Geçen sene nihayetinde alınan karar 2018 yılı saygınlıkıyla uygulamaya kondu. Cidde’de El Ehli ve El Betin takımları içinde oynanan maçın seyircileri arasında hanımlar da yer aldı.

KADINLAR İÇİN ÖZEL TRİBÜN

Sputnik’in haberine göre karşılaşmayı seyretmek üzere Cidde Stadyumu’na gelen hanımlar, kendileri için ayrılan bölgelere oturdu. Bazı hanımların yanlarında çocuklarını da getirmiş olduğu görüldü.

Tarihte bir ilk… Tam o an

​AFP’nin haberine göre, stadyuma gelen kadınlardan biri, 32 yaşındaki Lamiya Halid nesir, maçı sabırsızlıkla beklediğini söyleyerek, stadyuma girmelerine izin vermesinin kendisini gururlandırdığını belirtti. Nesir, “Bu, bizleri iyi bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Bu dönüşüme tanıklık etmekten çok mutluyum” dedi.


‘TARİHİ BİR GÜN’

Rüveyda Kasım ismindeki taraftar ise hanımların stadyumda yer aldığı ilk maç için “yapılan köklü değişikliklerin zirve noktası. Zamanı bir gün” yorumunu yaptı.

Kasım, “Krallığın birçok ülkenin kabul ettiği çağdaş uygulamaları benimsemesinden son derece mutlu ve gururluyum” dedi.

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.