Güçlü Şifre Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızın her alanında kişisel verilerimizi emanet ettiğimiz şifrelerimiz , tahmin edilmesi ne kadar zor olursa bilgilerimiz o kadar güvende sayılır. Eğer seçmiş olduğumuz şifreler tahmin edilebilir ya da kırılması kolay olursa kredi kartı bilgilerimiz, sosyal medya hesaplarımız, e-posta ve e-devlet bilgilerimiz gibi hayati önem taşıyan verilerimiz hackerların eline geçebilir.

Basit olarak adlandırılan şifreler genellikle ardışık rakam ve harflerden oluşmaktadır. 123456 , ABCDEF, QWERTY, password basit şifrelere örnek olarak gösterilebilir. Tahmin ve kırılması kolay olan bir diğer şifreler ise doğum tarihi, çocuğunuzun adı gibi şifrelerdir. 1453, 1980, ahmet gibi şifreler kırılması kolay olan şifreler kategorisinde yer alabilir.

Tahmin edilmesi ve deneme yanılma yönetimi ile ele geçirilmesi oldukça zor olan şifrelere güçlü şifre denir.

Oluşturulan bir şifrenin kırılmasının güç olabilmesi için küçük ve BÜYÜK harflerler ile rakamlardan oluşması gerekir. Eğer mümkünse özel karakter içerebilmelidir. Aynı zamanda kullanmış olduğunuz şifreleri belirli aralıklarla değiştirmeniz gerekmektedir. Farklı kurumlarda farklı şifreler kullanmakta size ekstradan güvenlik sağlayacaktır. Şifreleriniz ne kadar uzun ve karmaşık olursa o kadar güvende sayılabilirsiniz.

8$Jhk3u91jn* , hRZ+X!8Dtd8# gibi şifreler kırılması zor olan şifrelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir