Veri Aktarım Hızını İki Katına Çıkaran USB4

USB4 veri aktarım hızını iki katına çıkarıyor. İşte USB4‘ün bütün özellikleri.

Dünyanın her yerinde kullanılan USB‘nin yeni versyonu kullanıcılara oldukça yüksek veri aktarım hızı ve daha fazla uyumluluk getiriyor.

USB4 Transfer hızı

Bu tür teknolojilerin amaçları arasında hızlı veri aktarımı yer almaktadır. Bir önceki nesillerine göre öne çıkarak kendini kanıtlayan USB4, kullanıcıların ihtiyaçlarını çok iyi bir şekilde karşılayacak gibi duruyor.

USB4 olarak tanıtılan ancak isim değiştirilmesi düşünülen USB4 yeni bir kararla adının USB4 olmasına karar verildi. USB4 saniyede 40 gigabit gibi bir hıza çıkabiliyor. Bu durumda USB3’den 8 kat daha hızlı olduğu anlamına gelmekte.

USB4 Evrensel ve Çok İyi Uyumluluğa Sahip

USB3 Thunderbolt 3, İntel‘in kendi tescilli bir yorumuydu. Ancak bundan sonra USb4 kablosu veya cihazını yapan firmalar, İntel2’nin standardıyla üretim yapabilecek. Bu sayede kablo ve girişler evrensel olacak.

USB4 Görüntü ve Veri Ayırma

USB3, kullanıcılara tek bir kalo üzerinden güç, veri ve video aktarma imkanı sunmuştu. Bu özellik veri aktarma işleminde hızı ciddi boyutta düşürebiliyor yada işlemi kesebiliyordu. USB4 ile konu tamamen geliştirildi.

Örnek vermek gerekirse, 8 Gbps kullanan bir monitörünüz var ve diğer işleminizi yapmanız için 32 Gbps’lik bir alan size kalıyor. Güzel haberlerden biriside artık kablonuzu yanlış takma gibi bir olasılığınız yok artık kablonun iki ucuda benzer bir tasarımla kullanıcılarla buluşacak.

Pek iyi sayılmayacak haberi sona bıraktık. USB4 yakın bir zamanda çıkacak gibi gözükmüyor ve fiyat olarak da biraz pahalı olacak gibi. Tahminlerimize göre USB4 gelecek sene piyasaya sürülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir