Yılmaz Onay Yaşamını Yitirdi

Yılmaz Onay yaşamını yitirdi
Türk edebiyatı önemli isimlerinden, Yılmaz Onay (81) Bodrum’da evinde solunum yetmezli sebiyle hayatını kaybetti.

Tam 12 yıldır parkinson ( titreme, kaslarda katılık) hastalığı ile mücadele eden Yılmaz Onay, 30 yıldır eşi Yurdanur Onay ile yaşadığı Bodrum’un Gündoğan Mahallesi’ndeki evinde, dün saat 21.30 sularında solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

1 oğlan çocuğu olan Onay’ın ölümü, yakınları ve sanatçı dostlarını yasa boğdu. Onay’ın cenazesinin, vasiyeti üzerine, dini tören yapılmadan 13 Ocak’ta oğlu Gökhan Onay, eşi Yurdanur Onay, sanatçı dostları ve Bodrumluların katılımıyla Gündoğan Mezarlığı’nda toprağa verileceği bildirildi.

 

YILMAZ ONAY KİMDİR?


 

Tiyatro ile sahneye çıkan Onay öğrencilik yıllarında İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Tiyatrosu, Genç Oyuncular gibi topluluklarda kazandı. Onay, bir dönem Ankara Deneme Sahnesi’nde çalışıp, ilgi alanını oyunculuktan yönetmenliğe çevirdi.

Yılmaz Onay, ardından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmenlik yaptı.

 

ÇAĞDAŞ SAHNENİN KURULMASINDA ROL ALDI

 

Çağdaş Sahnenin kurulmasında yer alan Onay, sahneleme çalışmalarını yurt dışında da Hollanda ve Almanya’da sürdürdü. Yılmaz Onay, 12 Eylül’de sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılandı, gözaltına alındı. Bu dönemden sonra bir süre serbest çalışmayı tercih eden Onay, yönetmen, yazar ve çevirmen olarak sanat hayatına devam etti. Birçok ödülü olan Yılmaz Onay, ‘Yazılar Filmatik’ ve ‘Oyun Değil’ kitaplarını kaleme aldı.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.